GSM چیست؟

5
(3)

GSM به نسل دوم شبکه‌های موبایل گفته می‌شود و در دهه ۹۰ میلادی، GSM تغییر بی‌سابقه‌ای در نحوه ارتباط مردم با یکدیگر بوجود آورد. وقتی سیستم‌های بیسیم آنالوگ را عده کمی استفاده میکردند، GSM خودش را بجایی رساند که امروزه توسط میلیاردها نفر استفاده میشود و این کار توسط بهبودهای مدوامی است که در تمامی زمینه‌های مخابراتی و تکنولوژی‌هایش انجام شده که منجر به کاهش مدوام قیمت‌ها هم در تجهیزات زیرساخت و هم در دستگاه‌های موبایل شده است. در این دوره، معماری این سیستم که همچنین اساس سیستم GPRS را نیز تشکیل میدهد را بحث خواهیم کرد. GPRS در دوره بعدی خواهد بود.

اگرچه استانداردسازی GSM به اواسط دهه ۸۰ میلادی میرسد اما GSM هنوز پراستفاده ترین تکنولوژی بیسیم جهانی است. در سالهای اخیر اگرچه شبکه‌های 4G LTE (نسل چهارم) شدیداً محبوب شده‌اند و سرویس جدید تحت عنوان VoLTE برای پشتیبانی از صدا و تماس به آن اضافه کرده‌اند اما درصد زیادی از تماس‌های موبایل هنوز توسط شبکه‌های GSM و UMTS (نسل سوم) برقرار می‌شود. چرا؟ چون موبایلهای زیادی هنوز از VoLTE پشتیبانی نمیکنند. 

حتی اگر فرض کنیم هم موبایل و هم شبکه از VoLTE پشتیبانی کنند باز هم زمانی که مشترک از محدوده LTE خارج شود برای برقراری تماس نیازمند GSM و UMTS هستیم.

پس در نتیجه دانش GSM برای درک شبکه‌های موبایل امروزی ضروری است.

مخفف‌های متن

GSM: Global System for Mobile communications

GPRS: General Packet Radio Service

LTE: Long Term Evolution

VoLTE: Voice over LTE

UMTS: Universal Mobile Telecommunications System

امتیاز شما به این مطلب

SMSC چیست؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

از اینکه این پست برای شما مفید نبود متاسفیم.

کمک کنید این پست را بهتر کنیم.

لطفا به ما بگویید چطور این پست را بهبود ببخشیم؟

2 thoughts on “GSM چیست؟

  1. Pingback: معرفی سیستم سیگنالینگ SS7 - مهدی محمدزاده

  2. Pingback: HLR چیست؟ - مهدی محمدزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *