ولتاژ یا پتانسیل چیست؟

5
(3)

در پست قبلی گفتیم که بارهای همنام همدیگر را دفع و بارهای غیر همنام همدیگر را جذب میکنند پس میشه گفت بار تمایل درونی به پخش شدن دارد. وقتی الکترون‌ها یک جایی جمع می شوند یا جایی که الکترون وجود ندارد، (من فرض میکنم یه جا جمع میشند و با این حساب توضیح میدم. خلاف این رو هم برعکس میشه توضیح داد.)

پس وقتی یک جا جمع میشند: تنش یا ناراحتی به وجود می آید اگر به صورت فیزیکی کسی یا چیزی جلوی اونا را نگیره تلاش می‌کنند از دست این ناراحتی خلاص بشن. اگر دقیق بخوایم بگیم این سطح ناراحتی به صورت سطح انرژی خودش رو نشون میده به این سطح انرژی، انرژی اختلاف پتانسیل الکتریکی گفته میشه.

این انرژی اختلاف پتانسیل الکتریکی توسط بار جذب و نگهداری می شه. چطوری؟ فرض کنید یه جسم بزرگی داریم که به ارتفاع مشخصی از زمین اون رو بالا بردیم. در واقع سطح ناراحتی رو بردیم بالا. این ناراحتی رو کی تحمل میکنه؟ کی جذب میکنه؟ بله الکترون‌های اون جسم. پس جسم یک تمایل ذاتی پیدا میکنه که از دست این ناراحتی خلاص بشه. چطوری؟ با کاهش ارتفاع جسم یعنی افتادن.

با یک اصطلاح به دو نوع میشه این انرژی پتانسیل رو که در یک جسم ذخیره شده یا یک باری که توی مصیبت گیر افتاده رو توضیح داد: کار یا Work. که بعدا مطالعه خواهیم کرد.

امتیاز شما به این مطلب

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

از اینکه این پست برای شما مفید نبود متاسفیم.

کمک کنید این پست را بهتر کنیم.

بار الکتریکی چیست؟

لطفا به ما بگویید چطور این پست را بهبود ببخشیم؟

2 thoughts on “ولتاژ یا پتانسیل چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *