SMSC چیست؟

5
(4)

یکی دیگر از المان‌های مهم شبکه SMSC (Short Messaging Service Center) است که برای ذخیره و هدایت پیامک‌ها بکار می‌رود.

بعد از گذشت ۴ سال از معرفی اولین شبکه‌های GSM که عملیاتی شده بودند SMS به‌عنوان یک افزونه معرفی ش. که جزئیات آن در 3GPP TS 23.040 توضیح داده شده است.

در آن زمان اکثر نظارت‌کننده‌های مخابراتی نسبت به ایده تایپ کردن یک پیامک کوتاه مشکوک بودند! و بر این باور بودند که اگر قرار است اطلاعاتی ردوبدل شود با یک تماس کوتاه هم می‌توان آن را انجام داد تا اینکه زحمت کشید و با یک کی‌پد کوچک متنی را تایپ کرد. اگرچه امروزه اثبات شده است که اشتباه می‌کردند و الان بخش قابل‌توجهی از درآمد اپراتورهای GSM از پیامک‌ها است حتی بااینکه SMS در حال جایگزین شدن با دیگر فرم‌های ارتباطی مانند IM است.

SMS برای ارتباط پیامی بین افراد کاربرد دارد همچنین برای اطلاع‌رسانی رویدادهایی مانند تماس ازدست‌رفته (که به صندوق صوتی هدایت شده است) هم استفاده می‌شود. انتقال هر دو مورد به روش عیناً یکسان انجام می‌شود.

فرستنده‌ی پیامک متن را آماده کرده و با کانال سیگنالینگ به MSC می‌فرستد. (شکل زیر)

اصول تحویل پیامک

چون از کانال سیگنالینگ استفاده می‌شود، SMS فقط یک پیام DTAP SS7 است. بنابراین با صرف‌نظر از محتویات آن، به پیام‌های دیگر DTAP مانند Location Update و یا پیام پیکربندی برای برقراری یک تماس صوتی، خیلی شباهت دارد. پیامک به‌غیراز متن کاربر، MSISDN مقصد و آدرس SMSC که موبایل از سیم‌کارت گرفته است را نیز در خود به همراه دارد.

 زمانی که MSC یک پیامک از یک مشترک دریافت می‌کند، پیامک را به‌صورت شفاف به SMSC منتقل می‌کند. ازآنجایی‌که پیام دریافتی از کاربر شامل آدرس SMSC کاربر است. رومینگ بین‌الملل هم امکان‌پذیر است و MSC می‌تواند پیامک را به SMSC مبدأ بدون نیاز به یک دیتابیسِ SMSC بین‌المللی هدایت کند. (شکل بالا)

MSC چیست؟

برای تحویل یک پیام، SMSC، MSISDN گیرنده را آنالیز می‌کند و موقعیت آن را از HLR (با اطلاع MSC) به دست می‌آورد. سپس پیامک به MSC مربوطه تحویل داده می‌شود. اگر مشترک در حال حاضر به شبکه وصل باشد، MSC سعی خواهد کرد به MS ارتباط برقرار کند، اگر پاسخی دریافت کرد، پیامک را به او تحویل می‌دهد وقتی موبایل دریافت صحیح پیامک را تائید کرد MSC و SMSC مطلع شده و پیامک از حافظه داده‌ی SMSC پاک می‌شود.

اگر مشترک به دلیل کمبود باتری دستگاه، وجود نداشتن پوشش شبکه (موقتی) یا خاموش بودن دستگاه، قابل دسترس نبود، امکان تحویل SMS به آن وجود ندارد. در این حالت پیام پرچم انتظار در VLR ست شده و SMS در SMSC ذخیره می‌شود و زمانی که مشترک با MSC ارتباط برقرار کرد. MSC به SMSC می‌گوید تا مراحل تحویل را مجدداً انجام دهد.

چون پرچم انتظار در HLR هم ست می‌شود پیامک به مشترکی که در تهران موبایل خودش را خاموش کرده و بعد از پروار در لندن روشن کرده هم خواهد رسید. وقتی موبایل در لندن روشن می‌شود، MSC آنجا، موقعیت کاربر را به HLR مبدأ اطلاع می‌دهد. (Location Update) سپس HLR کپی اطلاعات کاربر را به MSC/VLR لندن به همراه پرچم انتظار می‌فرستد که بنابراین SMSC مطلع می‌شود که کاربر مجدداً قابل‌دسترس است.

مکانیسم تحویل SMS، به‌صورت پیش‌فرض گزارش تحویل برای فرستنده نشان نمی‌دهد. فرستنده فقط زمانی که SMS به‌صورت صحیح توسط SMSC تحویل گرفته شده باشد، مطلع خواهد شد. اگرچه ممکن است اگر دستگاه ساپورت کند گزارش دریافت end to end را هم از SMSC درخواست کنیم. در بعضی سیستم‌عامل‌های موبایل، گزارش‌های تحویل در تنظیمات SMS قابل فعال‌سازی اند. تأییدیه‌های تحویل پیامک با یک نشانه کوچک کنار پیامک یا در نوار اعلان‌دهنده نشان داده خواهند شد. سیستم‌عامل‌های دیگر می‌توانند لیست جداگانه‌ای برای دریافتی‌ها و در انتظار تائیدها داشته باشند.

VLR چیست؟

امتیاز شما به این مطلب

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 4

از اینکه این پست برای شما مفید نبود متاسفیم.

کمک کنید این پست را بهتر کنیم.

لطفا به ما بگویید چطور این پست را بهبود ببخشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *