استانداردهای GSM

5
(3)

چرا استانداردسازی در حوزه مخابرات لازم است؟

از آنجایی که اکثر سازندگان تجهیزات مخابراتی در کل جهان برای گرفتن سفارش از اپراتورهای شبکه‌های مخابراتی با هم رقابت میکنند، استانداردسازی اینترفیس‌ها و پروسه‌ها ضروری است. اگر این استانداردها که توسط ITU تعریف می‌شوند، نبودند الان چیزی به نام تماس بین‌المللی نداشتیم و اپراتورهای شبکه هم به تولیدکننده‌ای که در اوایل از آن تجهیزات‌شان را خریده بودند وابسته می‌شدند و امکان خرید از دیگر تولیدکنندگان دیگر وجود نداشت. عملا رقابت از بین‌ میرفت و هزینه ‌ها بالاتر بود و هرکس هرطور که میخواست تجهیزات مخابراتی تولید میکرد. یکی از مهمترین استانداردهایی که ITU ایجاد کرده است SS7 نام دارد که برای مسیریابی تماس ها استفاده می شود. که در مقاله بعدی به آن خواهم پرداخت.

در اروپا برای اولین بار GSM، استانداردهای مشترکی برای شبکه‌های بیسیم تعیین کرد و چون بسیار موفق شد، در سراسر جهان برای خودش جا باز کرد، به همین خاطر مشترکین این شبکه در هرکجای دنیا می‌توانند رومینگ انجام دهند، البته اگر مابین اپراتورهایشان قرارداد رومینگ وجود داشته باشد. همچنین ایجاد استانداردهای مشترک باعث کاهش هزینه‌های تحقیقات و توسعه شد. از طرفی موجب شد تولیدکنندگان سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مخابراتی با انجام تغییرات جزئی محصولات‌شان را برای اپراتورها و مصرف‌کننده‌های مختلف آماده و به فروش‌ برسانند.

مسئول اصلی استاندارد GSM

در اوایل ETSI مسئول اصلی استاندارد GSM بود. (البته که ETSI استانداردهای دیگری هم دارد.) استانداردهای ETSI GSM از چندین داکیومنت استاندارد به نام TS تشکیل می‌شود که هرکدام بخشی از سیستم را مفصل توضیح داده‌اند. در مقالات بعدی که خواهم نوشت به خیلی از این TS ها رفرنس خواهیم داشت که اگر کسی علاقه‌مند بود، بتواند مطالب بیشتری در مورد موضوعات بدست آورد.

سوئیچینگ مداری کلاسیک

بدلیل موفقیت جهانی GSM، پروژه 3GPP به عنوان یک سازمان جهانی ایجاد شد و ETSI هم جزئی از پروژه شد. امروزه 3GPP مسئول نگهداری و توسعه استانداردهای LTE ،UMTS ،GSM و 5G است. در ضمن تمام داکیومنت‌های تخصصی آنها به صورت رایگان در اینترنت در سایتهای etsi.org و 3gpp.org قابل دانلود هستند.

مخفف‌های موجود در متن

ITU: International Telecommunication Union

SS7: Signaling System number 7

ETSI: European Telecommunications Standards Institute 

3GPP: 3rd Generation Partnership Project

TS: Technical Specification

امتیاز شما به این مطلب

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

از اینکه این پست برای شما مفید نبود متاسفیم.

کمک کنید این پست را بهتر کنیم.

لطفا به ما بگویید چطور این پست را بهبود ببخشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *